Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Jak się gasi elektrownię fotowoltaiczną

Tak samo jak każdą inną. Nie należy wierzyć niepokojącym plotkom, jakoby strażacy z Niemiec i Czech nie chcieli gasić elektrowni fotowoltaicznych z uwagi na zbyt duże niebezpieczeństwo, o czym donosiły w alarmującym tonie niektóre gazety. To nieprawda.

Prawdopodobne liczne mity i obawy wynikają z prostego fakty, że baterie słoneczne, fotowoltaika, energia słoneczna to zagadnienia stosunkowo nowe, a każda nowość budzi na początku lęk i wzmaga ostrożność. W tym przypadku jednak mity dość daleko odbiegają od rzeczywistości.

Aby to sprawdzić przeprowadzono specjalne badania, wywołując eksperymentalny pożar  dwóch systemów fotowoltaicznych umieszczonych na pokryciu opuszczonego budynku. Chodziło o porównanie parametrów tych dwóch systemów nieco różniących się budową i wielkością.

Pierwszy miał liczbę modułów wystarczająca do zaspokojenia potrzeb domu rodzinnego. Drugi wystarczał do zaspokojenia potrzeb energetycznych domku rekreacyjnego i w normalnych warunkach całkowicie bezpiecznego dla strażaków. Cały pożar został nagrany również za pomocą technik termowizyjnych.

Eksperyment pozwolił odkryć kilka bardzo interesujących spraw. Po pierwsze izolacyjność niektórych butów strażackim wymaga z pewnością poprawy. A po drugie, okazało się, że elektrownie działające w oparciu o zjawiska fotowoltaiczne można gasić dokładnie tak samo, jak inne urządzenia elektryczne i nie wymaga to stosowania innych środków ostrożności, a przede wszystkim odłączyć sieć od inwertora.

Z takimi pożarami wykwalifikowani i doświadczeni strażacy radzą sobie doskonale.

Jak widać, nie w każdej plotce tkwi ziarno prawdy.