Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Samolot latający na baterie słoneczne

Jeśli chodzi o najnowsze technologie, Polska nie pozostaje w tyle. Coraz częściej korzystamy z alternatywnych źródeł energii, a szczególne zainteresowanie budzi energia słoneczna. Darmowa, ekologiczna i jak się okazuje – znajdująca wiele praktycznych zastosowań. Na przykład w lotnictwie!

Jeszcze kilkanaście lat temu takie zagadnienia, jak baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna wydawały się dość egzotyczne. Dzisiaj konstruuje się samoloty napędzane energią z baterii słonecznych. Polska nadąża za nowoczesnymi trendami w tej dziedzinie, a nawet je wyprzedza.

Opracowany został pierwszy model polskiego samolotu wykorzystującego jako napęd zjawiska fotowoltaiczne. Jest on dziełem uczonych i inżynierów z Instytutu Lotnictwa w Warszawie.

Szacuje się, że będzie mógł on unosić się w powietrzu nawet przez całą dobę i to na wysokościach stratosferycznych (od 15 do 20 kilometrów nad poziomem morza), na których nie będzie go można zobaczyć gołym okiem! Próbne loty wypadły doskonale.

Taka wysokość pozwoli mu swobodnie poruszać się poza obszarami zajmowanymi przez tradycyjne lotnictwo wojskowe i cywilne, a także spełnianie swoich zadań. Jego podstawowym zastosowaniem ma być monitoring: pojazdów, upraw rolniczych, zagrożeń powodziowych itp. dając możliwość obserwowania z góry najbardziej narażonych obszarów i dostarczając cennych informacji.

Podstawowym problemem konstrukcyjnym było zagwarantowanie maszynie wystarczającej dawki energii do lotu nocą, aby również wtedy samolot mógł podejmować działalność. Dlatego będzie on napędzany energią z ogniwa słonecznych zgromadzoną w akumulatorach.