Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Rodzaje energii odnawialnej, część 1

Omawiamy najważniejsze rodzaje energii odnawialnej.

Energia słoneczna to taka zielona energia, którą uzyskujemy dzięki słońcu, a mówiąc bardziej naukowo to cała gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystywaniem energii promieniowania słonecznego.

Od kilkunastu lat to źródło pozyskiwania między innymi energii elektrycznej jest jednym z najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki. W ubiegłym roku moc, które gwarantowały nam ogniwa słoneczne to aż 139GW i aż trudno uwierzyć, że wzrost rok do roku zbliżył się do 40 procent.

Energię z promieni słonecznych pozyskuje się wykorzystując tak zwane ogniwa fotowoltaiczne, które dzięki swej konstrukcji powoduje pojawienie się napięcia elektrycznego. Dużym zaskoczeniem może być fakt, że sam efekt fotowoltaiczny zaobserwowano już w 1839 roku!

Energia wiatrowa jest konsekwencją przemieszczających się mas powietrza. Powietrze niesie za sobą energię kinetyczną, a człowiek nauczył się z niej korzystać i tym samym energia wiatru to energia odnawialna.

Dzięki niewyczerpalnej mocy wiatru możemy z takiej energii korzystać do woli bez obawy, że kilkadziesiąt, kilkaset lat jej źródło się wyczerpie. Energię elektryczną (czyli popularny prąd) otrzymujemy „z wiatru” za pomocą specjalistycznych turbin wiatrowych a w czystej postaci wykorzystujemy ją w wiatrakach i pompach wiatrowych oraz jachtach żaglowych.

W ubiegłym roku udało się uzyskać tą drogą 628TWh, a największą produkcję krajową zanotowały kolejno Dania, Portugalia, Hiszpania i Irlandia. W naszym kraju w 2013 roku udało się tą drogą uzyskać 6 TWh czyli 3,6% z tego ile energii elektrycznej rocznie potrzebujemy.