Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Rewolucyjne baterie słoneczne na drogach

W związku z nieuchronnie kończącymi się zasobami surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, zainteresowanie alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii jest coraz większe.

Szukanie przyjaznych dla środowiska naturalnego, odnawialnych źródeł energii powoli, ale systematycznie przestaje być pasją garstki zapalonych ekologów, stając się troską rządów wielu państw.

Jednak wciąż znajdują się pasjonaci, marzący o dokonaniu przełomowego odkrycia w tej dziedzinie, działający z dala od laboratoriów naukowych i instytutów badawczych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się energia słoneczna, bo jest wdzięcznym obiektem do badania, a materiał badawczy w postaci promieniowania słonecznego dostarcza się samodzielnie i to na dodatek całkowicie za darmo.

Jakiś czas temu świat obiegła wieść o małżeństwie z amerykańskiego stanu Idaho, dla którego baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna nie mają tajemnic. Od wielu lat pracują oni nad wcieleniem w życie idei solarnych dróg, które pobierałyby energię ze Słońca, spełniając zarazem swoją podstawową funkcję transportową.

Energia magazynowana za dnia w odpornych na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia ogniwach słonecznych pokrytych warstwą hartowanego szkła byłaby magazynowana i przekazywana następnie do lokalnej sieci energetycznej.

Baterie słoneczne zamontowane w jezdniach mogłyby też posłużyć do oświetlenia poboczy dróg oraz znaków drogowych. Myślą też o wykorzystaniu ich do ładowania samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi. Na razie zbierają na swój pomysł pieniądze na jednym z popularnych portali internetowych.

Na realizacje tego rewolucyjnego pomysłu potrzeba aż 1 miliona dolarów.