Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Panele słoneczne

Panele słoneczne to urządzenia, które absorbują promienie słońca.

Pozyskane za ich pośrednictwem ciepło może zostać wykorzystane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody w instalacjach ogrzewania centralnego o wymogach niskotemperaturowych (np. podłogowego). Umożliwiają także przekształcenie zaabsorbowanego ciepła słonecznego na energię elektryczną.

Montuje się je na południowych połaciach dachowych, dobrze nasłonecznionych ścianach budynków lub w ogrodach, pod odpowiednim kątem, zapewniającym jak największą efektywność. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest dołączenie odpowiedniej instalacji oraz dbałość o brak zanieczyszczeń, które zmniejszają ich wydajność.

Są różne typy paneli słonecznych. Znane kolektory, umożliwiają podgrzanie wody do celów grzewczych i użytkowych. Panele fotowoltaiczne zaś, przekształcają energię słoneczną w prąd.

Panele słoneczne są ukłonem w stronę ekologii oraz energooszczędnych rozwiązań. Często proponuje się ich montaż inwestorom tzw. domów pasywnych, czyli budynków nieszkodzących środowisku i pobierających naturalne ciepło i energię.

Chociaż panele słoneczne nie są najtańszym rozwiązaniem, inwestycja w nie zwraca się bardzo szybko. Co więcej, rząd i Unia Europejska może wesprzeć inwestora w ich zakupie, oferuje bowiem dotacje.

Decyzja o montażu paneli słonecznych, zarówno tych do podgrzewania wody, jak i produkcji prądu, doceniana jest przez ich użytkowników przez lata. Działająca instalacja zapewnia mniejsze rachunki za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę i niebanalne roczne oszczędności.

Osoby, które zainstalowały panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej potrafią nawet na nich zarobić. Możliwe jest bowiem dołączenie do instalacji licznika dwukierunkowego, dzięki któremu można sprzedawać pozyskaną, a niewykorzystaną w gospodarstwie energię.

Panele słoneczne są ekologiczne i ekonomiczne. Ich zalety są bezsporne. Dlatego właśnie coraz częściej pojawiają się w Polskich domach i na działkach.