Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne na świecie. Mimo, że Polska nadal w największym stopniu wykorzystuje węgiel do produkcji energii, do naszego kraju również docierają technologie związane z wykorzystaniem zielonej energii.

Alternatywnymi sposobami wytwarzania prądu jest wykorzystanie takich źródeł jak: fale, wiatr, czy energia słoneczna.

Energię słoneczną wykorzystuje się już od dawna do zasilania np. kalkulatorów. Sprawdza się ona jednak również w zasilaniu prądem większych obiektów, takich jak domy. Oczywiście wymaga to zastosowania odpowiedniej technologii oraz dużo większych baterii słonecznych.

Bardziej fachowo, sprzęt do uzyskiwania prądu z energii słonecznej to panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachach domów, lub w innych miejscach, gdzie nasłonecznienie jest największe. Padające na nie promienie słoneczne przekształcane są na energię elektryczną.

Na rynku istnieje szeroki wybór paneli o różnej mocy oraz sprawności. Wyróżnia się panele fotowoltaiczne polikrystaliczne i monokrystaliczne. Złożone są one z reguły z kilku do kilkunastu ogniw. Ich wykorzystywanie do zasilania domów jest wykorzystywane m.in. w miejscach, gdzie nie dociera tradycyjna sieć elektryczna.

Można je również zamontować w celu obniżenia kosztów energii w dłuższym okresie. W przyszłości powstawać będą również elektrownie słoneczne produkujące energię na większą skalę.