Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Ogniwa słoneczne z soli

Chlorek kadmu, który obecnie jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest surowcem stosunkowo drogim, a na dodatek toksycznym.

Dlatego nieustannie trwają prace badawcze nad alternatywnymi surowcami, a naukowcy, dla których baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna są głównym obszarem zainteresowań poszukują materiałów bardziej nowoczesnych, tak aby wytwarzane z ich użyciem panele słoneczne były tańsze i mniej szkodliwe.

Konieczność poszukiwania alternatywnych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych prowokuje i przyspiesza postępy naukowe. Odnotowano już na tym polu pierwsze sukcesy.

Nowa technologia produkcji paneli słonecznych okazała się co najmniej zaskakująca. Udało się zastąpić chlorek kadmu chlorkiem magnezu (MgCl2). To popularny związek chemiczny, wykorzystywany także w branży gastronomicznej. Plusów nowej technologii jest mnóstwo.

Przede wszystkim chlorek magnezu nie jest tak drażniący i toksyczny jak chlorek kadmu, więc wykonane z niego ogniwa znacznie łatwiej poddać recyklingowi. To materiał znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Liczy się również koszt technologii – jest ona znacznie bardziej opłacalna i tańsza, ponieważ procesy technologiczne są w tym wypadku znacznie prostsze. Względy ekonomiczne mogą się okazać decydujące.

Chlorek magnezu w porównaniu z chlorkiem kadmu jest aż trzysta razy tańszy, więc łatwo sobie wyobrazić możliwe do osiągnięcia oszczędności. Może się to przyczynić do wzrostu popularności systemów solarnych, jako bardziej dostępnych cenowo dla przeciętnego użytkownika.