Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Laptop na… baterie słoneczne

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się w egzotyczne regiony świata, w których dostęp do elektryczności nie jest oczywistością, będzie laptop, który do działania nie potrzebuje sieci elektrycznej.

Badania nad tym, jakie zastosowania mogą mieć w tych obszarach baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna trwały długo, ale wydaje się, że zostały uwieńczone sukcesem.

Jako pierwsza pojawiła się klawiatura z zasilaniem na energię słoneczną. Miało to miejsce już trzy lata temu. Niedługo po klawiaturze przyszła pora na przenośny komputer. Badania prowadziło wiele firm jednocześnie, a każda z nich czuła na karku gorący oddech konkurencji.

W końcu byłby to gadżet o przełomowym znaczeniu! Wreszcie się udało. Wiadomo, że taki laptop może działać długo i bez problemów, a jedynym źródłem zasilania mogą być baterie słoneczne.

Mają one bardzo podnieść wygodę użytkowania i uniezależnić użytkownika od dostępu do prądu. Laptop będzie działał tam, gdzie świeci słońce, a na noc może zmagazynować energię w bateriach. Prawdopodobnie zwyczajni użytkownicy laptopów liczą również na oszczędności.Niewykluczone, że ostatecznie producenci zdecydują się na zasilanie hybrydowe.

Bateria słoneczną byłaby w tym wypadku dotykowa klawiatura. W górnej części obudowy zamontowany zostałby panel z ogniwami fotowoltaicznymi. Szacuje się, że takie rozwiązanie umożliwiłoby oszczędność energii nawet na poziomie 20 procent.

Koszt zakupu byłby rekompensowany przez wygodę i możliwość korzystania z laptopa nawet tam, gdzie gniazdka elektryczne jeszcze nie dotarły. Cieszą się zarówno internauci, jak i gracze.