Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Kilka faktów z życia kolektora słonecznego

Do ludzkiej wyobraźni najlepiej przemawiają konkretne liczny i suche fakty. Pomagają dokonać błyskawicznego rachunku zysków i strat z zastosowania systemów solarnych. Ile wynosi przeciętny cykl życia kolektora słonecznego? Jak długo będzie on działała bezawaryjnie? I wreszcie – czy energia słoneczna do ogrzewania domu jest naprawdę opłacalna?

To najważniejsze pytania, jakie zadają sobie osoby, dla których takie zagadnienia, jak baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna maja przede wszystkim wymiar ekonomiczny.

W dzisiejszych czasach ogrzewanie za pomocą energii słonecznej wymusza coraz na producentach stosowanie coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych, aby baterie i kolektory słoneczne mogły stanowić funkcjonalny system wspierający tradycyjne systemy grzewcze.

Wysokiej jakości materiały, precyzyjne wykonanie i profesjonalny montaż całej instalacji solarnej znacząco wpływają na żywotność kolektorów. Niektórzy postrzegają taką inwestycje jako stosunkowo kosztowną, ale w późniejszej eksploatacji jest ona bezkonkurencyjna. W końcu źródło energii jest całkowicie darmowe!

Szacuje się, że nowoczesny kolektor słoneczny jest w stanie funkcjonować sprawnie i bezawaryjnie nawet przez okres do kilkudziesięciu lat. Zazwyczaj producenci podają wyliczenia mówiące, że standardowy czas użytkowania kolektora sięga od 20 do 30 lat.

Nie są to bynajmniej czcze obietnice, bo na taki okres można otrzymać od producenta gwarancję, która stanowi najlepszy dowód żywotności i trwałości kolektorów. Jest to niewątpliwie opłacalne, bo instalacja solarna może zaspokoić zapotrzebowanie budynku na energie nawet w kilkudziesięciu procentach.