Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Energia słoneczna dla lotnictwa

Tym sposobem piloci oblatywacze chcą udowodnić możliwość szerokiego zastosowania alternatywnych źródeł energii i uważają, że ich samolot może stać się znaczącym wydarzeniem w tym zakresie.

Jak najbardziej! Energia promieniowania słonecznego może być wykorzystywana nie tylko do pozyskiwania ciepła do ogrzewania domów i wody użytkowej. Nieustannie trwają badania naukowe nad jej rozmaitymi zastosowaniami w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: na przykład jako napędu do samochodów osobowych, a nawet samolotów.

Polacy ma w tym zakresie swoje dokonania, ale pierwsi byli Amerykanie i Szwajcarzy. Szwajcarski model samolotu, który doskonale poradził sobie podczas lotów próbnych wzorowany był na amerykańskiej konstrukcji pod nazwą Solar Impulse.

Solar Impulse doskonale sprawdził się w warunkach terenowych (czy też raczej powietrznych). Nie wykorzystując ani jednej kropli tradycyjnego paliwa i lecąc w powietrzu wyłącznie dzięki energii czerpanej z ogniw słonecznych wystartował z lotniska w Moffett Field w Kalifornii na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i odbył udana podróż na wschodnie wybrzeże. Lądował w Phoenix.

Samolot napędzany słońcem jest jednopłatowcem ważącym 1,6 tony (jest więc stosunkowo lekki). Ma sporą rozpiętość skrzydeł sięgająca 64 metrów. Może osiągać wysokość nawet powyżej 4 800 metrów nad poziomem morza.

Oczywiście do tego, aby baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna były powszechnie wykorzystywane w transporcie drogowym i lotnictwie jeszcze droga daleka, ale każda, nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku, a w tym wypadku – lotu.