Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Energia odnawialna

Często słyszymy o ekologii, sami przy różnych okazjach powtarzamy „zielona energia”, ale czym tak naprawdę jest energia odnawialna, czyli właśnie zielona moc na co dzień obdarowująca nas prądem, bez którego już żyć nie umiemy?

Otóż odnawialne źródła energii to takie, których zasoby samoistnie się odnawiają. Dzięki takiej „zasadzie” działania nie jako same się napędzają i dzięki temu są ekologiczne i na dobrą sprawę niewyczerpalne. Najważniejszymi i najbardziej znanymi źródłami ekologicznej elektryczności jest energia słoneczna, energia wiatry, pływów wody i bardzo istotna energia spadku wody (używana na największą skalę).

Kilka osób zapytało mnie ostatnio o przeciętne koszty elektrowni wiatrowych i kolektorów słonecznych. Pamiętając ich reakcję od razu i tu pragnę obalić mit, że energia odnawialna musi być droga. Otóż zielona energia jest wręcz tania, a co najważniejsze przyjazna zarówno dla człowieka, jak i dla całego świata naturalnego.

Badania naukowe wskazują, że złoża ropy naftowej wyczerpią się w ciągu najbliższych trzydziestu lat, a złoża gazu ziemnego w ciągu najbliższych stu lat. W związku z powyższym energia, którą uzyskujemy dzięki naturalnym siłom natury (choćby przez ogniwa słoneczne i wiatraki, których śmigła poruszane są oczywiście przez wiatr) wydają się przyszłością w zakresie uzyskiwania energii.

Dla tych, którzy mają jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, kilka podstawowych zalet zielonej energii:

  • zmniejsza ilość produkowanych przez ludzi odpadów
  • redukuje emisję spalin
  • zmniejsza efekt cieplarniany
  • ogranicza liczbę chorujących ludzi
  • znacznie zmniejsza wytwarzanie dwutlenku węgla.