Informacje praktyczne, ciekawostki i porady na temat wykorzystania energii ekologicznej

Czarny krzem w fotowoltaice

Niektóre odkrycia dokonywane są całkiem przypadkowo przy okazji innych badań. Stają się jednak dokonaniami o przełomowym znaczeniu. Tak właśnie było z czarnym krzemem odkrytym niedawno w Niemczech.

Wyniki badań, dzięki którym baterie słoneczne fotowoltaika energia słoneczna nigdy nie będą już takie same, zainteresowały amerykańską firmę, zajmującą się produkcją cienkowarstwowych ogniw i dają szansę na szybkie zastosowanie czarnego krzemu w zastosowaniach przemysłowych i medycznych.

Przewiduje się, że będzie go można wykorzystywać również w noktowizorach i aparatach fotograficznych, jednak najwięcej korzyści odniesie fotowoltatika. Badania mają dotyczyć zwłaszcza kwestii związanych z pasywacją ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z czarnego krzemu.

Najważniejsze wyzwania to sprawność takich ogniw. W chwili obecnej maksymalna sprawność, jaka udało się osiągnąć w warunkach laboratoryjnych wynosi 15,7 procent, co wygląda bardzo obiecująco.

Wyjątkowy charakter czarnego krzemu wynika nie tylko z koloru. Pod wpływem bombardowania wiązką laserową zmieniło również strukturę tego materiału. Czarny krzem ma bardzo specyficzną powierzchnię z mnóstwem cieniutkich igiełek.

Jest on materiałem bardzo światłoczułym i wchłania aż dwa razy więcej promieniowania słonecznego niż zwyczajny krzem o gładkiej powierzchni. Do powszechnego zastosowania krzemu w produkcji wydajnych baterii słonecznych droga jest jeszcze daleka, ale już teraz wiadomo, że przypadkowe odkrycie może mieć ogromne znaczenie w wykorzystaniu energii słonecznej.

Jednak na rezultaty badań naukowców trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.